W dniach 14 -15-16.02.2020 r. członkowie Stowarzyszenia „Mediatorzy Polscy” (SMP) na zaproszenie Alternative Decisions Institute w Kijowie (ADI) wzięli udział w spotkaniach oraz wspólnie uczestniczyli w warsztatach i prelekcjach z zakresu zasad prowadzenia mediacji w Polsce i na Ukrainie. 

Podczas trzydniowego pobytu w Kijowie członkowie SMP wraz z przedstawicielami ADI, Uniwersytetu Czerniowieckiego, Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie spotkali się również z Rzecznikiem Ministerstwa Oświaty i Nauki na Ukrainie ?Panem Sergiejem Gorbachovem. 

Na spotkaniu zostały podjęte ustalenia dotyczące polsko-ukraińskich projektów  w obszarach mediacji szkolnych i rówieśniczych, zostały podpisane listy intencyjne dotyczące dalszej współpracy. 

Ponadto uczestnicy wymienili się doświadczeniami z zakresu mediacji pracowniczych, zostały porównane przepisy prawne regulujące instytucję mediacji oraz omówione standardy prowadzenia postępowania mediacyjnego w Polsce i na Ukrainie. 

Polscy przedstawiciele stowarzyszenia „Mediatorzy Polscy” zaprezentowali notariuszom, nauczycielom oraz urzędnikom techniki komunikacji w mediacjach rodzinnych, psychologię konfliktu i studium przypadku. 

Promowano również polskie osiągnięcia w zakresie wprowadzania mediacji szkolnych i rówieśniczych

Pojawiły się też nowe pomysły na wspólne przedsięwzięcia w obszarze alternatywnych metod rozwiązywania sporów.Podsumowując spotkanie zaowocowało wymianą dobrych praktyk nawiązaniu inspirujących i ważnych relacji z perspektywy budowania dialogu i porozumienia polsko – ukraińskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *