Regulamin nadawania tytułu
Regulamin nadawania tytułu
HONOROWEGO PARTNERA IDEI MEDIACJI
Nadawany przez Stowarzyszenie Mediatorzy Polscy
I. Postanowienia ogólne
- Ubiegać się o tytuł może każda jednostka sektora finansów publicznych, prywatni przedsiębiorcy oraz organizacje i instytucje pozarządowe.
- Tytuł oznacza iż jednostka, która go uzyskała w swojej codziennej działalności wykazała się aktywnością w zakresie organizacji i uczestnictwa w działaniach na rzecz rozwoju i promocji idei mediacji w Polsce.
- Intencją Stowarzyszenia jest wsparcie podmiotu w dążeniu do jak najwyższej jakości działań wspierających mediacje i świadczenia usług w sposób profesjonalny, ekonomiczny i ekologiczny.
- Tytuł może nadawać tylko Stowarzyszenie Mediatorzy Polscy.
- Tytułem może posługiwać się tylko podmiot, który uzyskał poświadczony certyfikat wraz ze specyfikacją wystawiony przez Stowarzyszenie Mediatorzy Polscy.
- Głównym Partnerem programu jest Małopolskie Centrum Mediacji powołane przez Uniwersytet Pedagogiczny im Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
II. Finansowanie
- Uzyskanie tytułu jest bezpłatne i Stowarzyszenie nie pobiera żadnych opłat administracyjnych, manipulacyjnych, ani wpisowych.
- Nadanie tytułu jest finansowane ze środków Stowarzyszenia Mediatorzy Polscy oraz patronów akcji
- Zgłoszenie kandydatury odbywa się w formie pisemnej na jeden z podanych adresów: ul. Lwowska 173, 35-305 Rzeszów; ul. Władysława Orkana 23/11, 20-504 Lublin, ul. Bartosza Głowackiego 2/1, 30-085 Kraków.
- Zgłoszenie zawiera wypełniony formularz kandydata.
- Podmiot kandydujący działa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
- Warunkiem kandydatury do uzyskania tytułu jest podpisanie Listu Intencyjnego o Współpracy ze Stowarzyszeniem oraz wybranym partnerem stowarzyszenia.
- Dzięki temu Stowarzyszenie wspiera rozwój idei mediacji nie tylko poprzez działania edukacyjne i akcje społeczne, ale także poprzez tworzenie sieci integracji społecznej między różnymi podmiotami dążąc do efektu synergii społecznej.
- Lista partnerów jest opublikowana na stronie Stowarzyszenia (https://mediatorzy-polscy.eu) oraz jest dostępna u Koordynatora projektu.
- Podmiot kandydujący nie jest w trakcie likwidacji lub procedurze upadłościowej.
V. Wymogi merytoryczne
- Kadra/zespół (przynajmniej 1 os na 10) uzyskała przygotowanie w zakresie mediacji odpowiednich do zakresu prowadzonej działalności i brała czynny udział w jednej z konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Mediatorzy Polscy w roku kalendarzowym, w którym ubiega się o tytuł.
- Ponadto podmiot ubiegający się o tytuł zorganizował dla beneficjentów swojej działalności bezpłatne warsztaty, seminarium lub inne działanie na rzecz mediacji.
- Ostatnim warunkiem jest udział kadry (a w szczególnych przypadkach także beneficjentów działań podmiotu ubiegającego się o tytuł) w badaniu kompetencji mediacyjnych.
VI. Wsparcie kandydata
- Podmiot ubiegający się o tytuł ma prawo do bezpłatnych konsultacji, superwizji, mentoringu ze strony mediatorów ze Stowarzyszenia Mediatorów Polskich w zależności od potrzeb.
- Wszelkie wątpliwości dotyczące realizacji działań zmierzających do uzyskania tytułu należy zgłaszać koordynatorowi.
- Wsparcie w realizacji zapewnia Stowarzyszenie Mediatorzy Polscy po uprzednim zgłoszeniu potrzeby koordynatorowi.
VII. Weryfikacja kandydatury
- Udokumentowane działania poddane są ocenie Komisji, w skład której wchodzą członkowie Zarządu Stowarzyszenia Mediatorzy Polscy Oddziału właściwego dla podmiotu ubiegającego się (Rzeszów, Kraków, Lublin) oraz przedstawiciele wybranych partnerów Stowarzyszenia (łącznie: min. 5 osób maks. 7).
- Dokumentacja powinna zawierać opis i prezentację podjętych działań.
- Kandydat ma prawo konsultacji dokumentacji przed oficjalnym złożeniem.
- Dokumentacje należy złożyć nie później niż 11 miesięcy po zgłoszeniu kandydatury.
VIII. Uzyskanie tytułu
- Uzyskanie tytułu oznacza, że podmiot został doceniony i wyróżniony za działalność na rzecz promocji idei mediacji w Polsce.
- Podmiot ma prawo do posługiwania się tytułem i umieszczania symboli tytułu na swoich stronach i w dokumentach.
- Podmiot, który otrzymał tytuł będzie również wskazany na stronie Stowarzyszenia Mediatorzy Polscy.
- Podmiot, który w danym roku otrzymał tytuł może być również promowany podczas wszystkich wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie.
- Podmiot, który uzyskał tytuł będzie wskazany na stronie wybranego partnera stowarzyszenia.
IX.Trwałość tytułu
- Uzyskany tytuł nie ulega przedawnieniu pod warunkiem udziału w superwizji i monitoringu po roku od uzyskania tytułu oraz uczestnictwa lub organizacji przynajmniej w jednym wydarzeniu związanym z mediacjami w okresie roku od daty uzyskania tytułu (kryterium trwałości)
- Spełnienie kryterium trwałości pozwala na bezterminowe posługiwanie się tytułem.
- W przypadku nie dotrzymania w/w warunków tytuł ulega przedawnieniu po okresie roku od jego uzyskania.
- Podmiot, któremu wygasło prawo do posługiwania się tytułem może ponownie ubiegać się o jego nadanie zgodnie ze zwykłą procedurą.
- Stowarzyszenie ma prawo odebrać tytuł w przypadku rażącego naruszenia zasad współżycia społecznego i działań godzących w zawód mediatora.