MEDIACJE CYWILNE
Mediacja jako dobrowolny sposób polubownego rozwiązywania sporu w sprawach cywilnych może być prowadzona w każdym przypadku, gdzie prawo dopuszcza zawarcie ugody/umowy, w której wynik postępowania zależny jest od woli stron. Pozwala ona na dochodzenie i kształtowanie swoich roszczeń w aktywny sposób, mając nieustanną kontrolę na każdym etapie postępowania mediacyjnego, w obecności bezstronnego, neutralnego i wykwalifikowanego mediatora.
Niewątpliwym, obopólnym dobrodziejstwem wskazującym na mediację jest rozmowa stron pozostających w sporze w przyjaznej, bezpiecznej i poufnej atmosferze, która zdecydowanie korzystniej wpływa na rozwiązywanie problemów niż ta, którą możemy zastać już na postępowaniu sądowym.
W kwestii długości postępowania mediacyjnego sprawa ta kształtuje się dwojako.
Mediacja podjęta przez strony dobrowolnie – przed postępowaniem sądowym nie ma ściśle wytyczonego czasu, zatem ilość spotkań jest uzależniona od woli stron. Wskazane jest jednak by przystąpić do rozmów bez zbędnej zwłoki z uwagi na to by zażegnać konflikt w sposób skondensowany i spójny.
Inaczej sprawa kształtuje się w przypadku skierowania przez sąd. Postępowanie mediacyjne powstałe na skutek postanowienia sądu nie powinno trwać dłużej niż trzy miesiące, natomiast na zgodny wniosek stron lub z uwagi na ważny powód termin ten może zostać wydłużony jeśli będzie to miało wpływ na sprzyjający tok rozmów.
Najczęstszymi przyczynami wszczęcia mediacji są:
- spory o zapłatę
- sprawy w kontekście zawierania, wykonywania oraz rozwiązywania umów cywilnych
- sprawy w kontekście podziału majątku dorobkowego
- sprawy w kontekście zniesienia współwłasności
- sprawy dotyczące sporów sąsiedzkich
- spory o dział spadku
- szeroko rozumiane sprawy rodzinne
- sprawy pracownicze
- oraz wszystkie te, w których pojawia się konflikt na kanwie prawa cywilnego.