Mediatorzy-Polscy | Prowadzimy mediacje oraz szkolenia

Warsztaty mediacyjne dla studentów UEK

Gościnny udział członków SMP w zajęciach na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie

23 kwietnia 2026 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbyły się zajęcia prowadzone gościnnie przez Elżbietę Damm, prezes zarządu naszego Stowarzyszenia. Uczestnikiem zajęć była również odbywająca pod jej okiem staż mediacyjny członkini naszego stowarzyszenia Anna Droździk. Udział członkiń naszego stowarzyszenia był jedną z naszych aktywności pro bono w ramach prowadzonej przez nas działalności pożytku publicznego.

Tematyką zajęć było rozwiązywanie konfliktów z udziałem przedsiębiorców.
Zajęcia były skierowane do studentów ekonomii na specjalności „Ekonomia menedżerska” i odbywały się w ramach ćwiczeń z kursu „Konkurencyjność przedsiębiorstw” prowadzonych przez Kamila Marszyckiego, byłego członka Stowarzyszenia „Mediatorzy Polscy”. 
Podczas zajęć studenci mieli okazję porozmawiać z przedstawicielkami SMP i dowiedzieć się więcej na temat praktycznych aspektów prowadzenia mediacji.

Warsztaty praktyczne – symulacje gospodarcze
Po wstępnym przedstawieniu kluczowych problemów w pracy mediatora studenci wzięli udział w symulacjach mediacji w sprawach z udziałem przedsiębiorców. Symulacje oparte były o prawdziwe sprawy (z zachowaniem zasady poufności), co pozwoliło studentom zmierzyć się z rozwiązaniem realnych konfliktów gospodarczych. Jedna z symulacji miała charakter sporu gospodarczego, natomiast druga dotyczyła sporu gospodarczego z elementami prawa administracyjnego. Po zakończeniu symulacji omówiliśmy wspólnie odczucia i przemyślenia studentów dotyczące świeżo nabytych doświadczeń z mediacji.
Na koniec studenci mieli możliwość zadać pytania dotyczące frapujących ich zagadnień związanych z prowadzeniem mediacji w sprawach pracowniczych.

Zajęcia przebiegły w dobrej atmosferze, przy dużym zaangażowaniu studentów i ciekawych dyskusjach.

Autor: Kamil Marszycki