Nie taki konflikt straszny jak go malują!

Stowarzyszenie Mediatorzy Polscy w ramach projektu ?Nie taki konflikt straszny?  przeprowadziw ciągu dwóch najbliższych miesięcy warsztaty wykorzystujące metodę dramy z młodzieżą gimnazjalną z terenu Podkarpacia. Do szkół pójdzie dwanaście wolontariuszek i członkiń Stowarzyszenia ?Mediatorzy Polscy? które, pod okiem trenerki i superwizorki dramy z doświadczeniem realizacji ponad 4000 godzin szkoleń Aleksandry Chodasz, przez trzy dni uczyły się rozgrzewek, ćwiczeń, tworząc scenariusze przyszłych warsztatów.

20 października przeprowadzono już trzy warsztaty, każdy po trzy godziny w dwóch szkołach gimnazjalnych w Lubaczowie i jednej w Cieszanowie. Warsztaty pt. ?Nie taki konflikt straszny? mają na celu przełamaniu sterotypowego myślenia młodych ludzi o konflikcie, jako sytuacji tylko negatywnej, uświadomienie im, że zdarzenia konfliktowe są naturalnym elementem całego naszego życia i mogą nieść ze sobą szanse a nie tylko zagrożenia.  Zajęcia z młodzieżą prowadzone są jedną z najbardziej efektywnych metod edukacyjno-profilaktycznych ? metodą dramy, która opiera się na naturalnej umiejętność człowieka do wchodzenia w role. Dzięki zastosowaniu metody dramy młodzież sama dochodzi do pożądanych przez trenerów wniosków, jak również rozwijania pewności siebie, kreatywność oraz zachęca do większej aktywności społecznej.? Młodzież gimnazjalna z dużym zaciekawieniem i otwartością podeszła do metody dramy. Od samego początku warsztatów chętnie  angażowała się w odgrywanie ról, eksperymentowała z ruchem, ciałem, dobrze się przy tym bawiąc.? ? mówi Monika Kaczkowska, która przeprowadzała warsztaty w gimnazjum w Cieszanowie. Czy uda się osiągnąć cel warsztatów dzięki zastosowaniu metody dramy? To pokaże czas i kolejne zaplanowane warsztaty w różnych szkołach gimnazjalnych na terenie całego Podkarpacia. Jak mówi Justyna Dąbrowska, trenerka przeprowadzająca warsztaty w szkole w Lubaczowie – ?Młodzież

co najważniejsze dla nas jako trenerów, wyciągnęła konstruktywne rzeczy z odgrywania sytuacji konfliktowej, o których często zapominamy i z tego powodu unikamy konfliktów jak ognia. A przecież lepsze poznanie swoich potrzeb, wypracowanie wspólnych dróg rozwiązania sytuacji, zmiana perspektywy – to wszystko może być owocem konfliktu. Jego rezultaty zależą po prostu od tego, jak go poprowadzimy, jaką drogę do jego rozwiązania wybierzemy.?

Projekt ?Nie taki konflikt straszny? Stowarzyszenia Mediatorzy Polscy przyczyni się nie tylko do rozwoju umiejętności społecznych wśród młodych ludzi ale również  podniesienie  kompetencję  trenerskie członków Stowarzyszenia poprzez poznanie ćwiczeń dramowych i praktycznym ich zastosowaniu w organizacji szkoleń z mediacji. Przyszli i obecni  mediatorzy potrzebują poszerzenia wiedzy z dziedziny mediacji oraz efektywnych narzędzi pracy, jaką niewątpliwie jest metoda dramy.

 

Marika Raróg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *